Ząbkuje? Mamy na to sposób

Jak długo powinno spać Twoje dziecko?

Sen dziecka zdecydowanie różni się od snu osób dorosłych. Dziecko często budzi się w nocy, ponieważ jego rytm jeszcze nie ustabilizował się i nie wykształcił granicy między dniem a nocą.

Z tego powodu, rodzice często zastanawiają sie nad tym, ile tak naprawdę powinien spać ich maluch.

We wczesnych tygodniach życia, może się wydawać że Twoje dziecko śpi akurat wtedy, kiedy Ty nie śpisz a kiedy sie kładziesz, ono się rozbudza. Na szczęście ten stan nie trwa wiecznie. W miarę gdy Twoje dziecko rozwija się, potrzebuje coraz mniej snu. Wiele dzieci do momentu gdy skończą 6-7 tydzień, przesypia całą noc. Niektóre jednak nawet po 3-4 miesiącach mogą w dalszym ciągu mieć z tym problemy. Poniżej zamieszczamy zmiany w cyklu snu dzieci:

1) Od narodzin do 6-7 tygodnia sen noworodka trwa od 16 do 20 godzin.

2) 1 – 3 miesiąc – niemowlaki na tym etapie powinny przesypiać 8 h w nocy i 8 h w dzień, czyli razem 16h na dobę.

3) 3 – 6 miesiąc – na tym etapie wydłuża się sen w czasie nocy a skraca sen dzienny. Dziecko będzie przesypiało około 10h w nocy i od 3 do 5h w czasie dnia.

4) 6 – 9 miesiąc – Dzieci w tym wieku śpią dłużej w nocy, około 11 godzin. Drzemka w czasie dnia będzie trwała 2 -  3,5 godziny.

5) 9 miesięcy – 1 rok. Sen nocny stabilizuje się na poziomie 11 godzin. W ciągu dnia dziecko powinno spać od 2 do 3 godzin.

6) 1 rok – 18 miesięcy  – Na tym etapie dziecko może spać w nocy dłużej do 11,5 godzin. Za dnia nasz maluch nie powinien spać dłużej niż 1-2 godziny. Taka sytuacja trwa do około 4 roku życia.

7) 18 miesięcy – 3 lata. Nocny sen będzie się skracał, co pół roku i około 3 roku życia będzie trwał około 10,5h.

Jeśli Twoje dziecko jest stale senne i różnica w jego śnie wynosi ponad godzinę ( w porównaniu z powyższym poradnikiem), może być to oznaką problemu. Podobnie sprawa wygląda ze zbyt krótkim snem. Jeżeli rodzice mają jakiekolwiek wątpliwości co do snu ich dziecka, warto aby skonsultowali się z pediatrą lub lekarzem prowadzącym.

Źródło: http://www.babyslumber.com/articles/baby/how-long-should-my-baby-be-sleeping/

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  1. u nas to był ciężki okres, od samego początku gorączka, rączki i wszystko w koło w buzi, nieprzespane noce itd szczególnie przy gorączce podawałam dziecku milifen jest przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, nie ma problemów z przyjmowaniem, jest w syropku ale uwaga można stosować u dzieci od 3 miesiąca życia