Ząbkuje? Mamy na to sposób

Benzokaina w lekach na ząbkowanie może szkodzić

Powszechnym składnikiem leków łagodzących objawy ząbkowania, jest benzokaina, która może powodować schorzenie zwane methemoglobinemią. Jest ono rzadkie, ale poważne.

Do najczęstszych objawów methemoglobinemii zalicza się przede wszystkim blady, szary lub niebieskawy kolor skóry, warg i paznokci. Objawom tym często towarzyszy duszność, dezorientacja, ból głowy, szybkie bicie serca. Symptomy mogą pojawić się już w kilka minut po zastosowaniu żelu lub płynu zawierającego benzokainę o stężeniu 7,5%.

FDA (Food and Drug Administration)* na początku kwietnia 2011 przypomniała o tym schorzeniu i podkreśliła, że leki zawierające benzokainę mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci, które nie ukończyły drugiego roku życia, bo to one są najbardziej narażone na wystąpienie tego schorzenia.

By złagodzić objawy ząbkowania u dzieci, lepiej stosować sprawdzone i bezpieczne metody, takie jak podawanie schłodzonych gryzaków, masowanie dziąseł dziecka, a przed podaniem leku uważnie przeczytać dołączoną do niego ulotkę.

W nasilonym przebiegu ząbkowanie należy zasięgnąć porady lekarskiej, w czasie której lekarz może przepisać środek dostępny na receptę.

Są również leki łagodzące przebieg ząbkowania dostępne bez recepty, które nie zawierają benzokainy, na przykład Camillia.

Zobacz tekst na: www.parents.com

*Agencja ds. Żywności i Leków FDA (ang. Food and Drug Administration, w skrócie FDA) – amerykańska agencja rządowa utworzona w 1906. Wchodzi w skład departamentu zdrowia i usług społecznych i jest odpowiedzialna za kontrolę żywności (dla ludzi i zwierząt), suplementów diety, leków (dla ludzi i zwierząt), kosmetyków, urządzeń medycznych i urządzeń emitujących promieniowanie (w tym także niemedycznych), materiałów biologicznych i preparatów krwiopochodnych w USA.

FDA jest znana z rygorystycznych przepisów dotyczących wydawania zezwoleń na dopuszczenie do obrotu leków. Przepisy te nakazują producentom stosowanie się do procedur oraz informowanie pacjentów o zagrożeniach związanych ze stosowaniem leków

Źródło: Wikipedia

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>