Ząbkuje? Mamy na to sposób

Kiedy pojawia się pierwszy ząbek

Pierwszy ząbek, czyli jak to jest z tym ząbkowaniem?

Czas kiedy pojawia się pierwszy ząbek jest indywidualnym momentem dla każdego dziecka. Jedno urodzi się już z pierwszymi ząbkami, inne pierwsze ząbki będzie miało w wieku trzech lub sześciu miesięcy. Jeszcze inne na pierwszy ząbek muszą czekać do pierwszych urodzin. Pełen zestaw 20 mleczaków dziecko ma w wieku około 2,5 roku. W wieku 6 lat zaczynają pojawiać się już zęby stałe.

Wokół ząbkowania powstało wiele mitów, które głównie dotyczą jego objawów. Dla przykładu, ząbkowanie u dziecka może wywoływać biegunkę, gorączkę, sprawiać, że dziecko jest bardziej płaczące. Prawda jest jednak taka, że zawsze należy wykluczyć inną przyczynę tych zmian, ponieważ wywoływać je może szereg innych niż ząbkowanie czynników.

Co na ząbkowanie u niemowląt?

Najważniejsze jest to, by wiedzieć jak można dziecku pomóc w przypadku, gdy rozpoczyna się ząbkowanie i pierwszy ząbek z trudem przebija się przez dziąsło. Większość ząbków wyrasta niezauważalnie, czasem jednak ząbkowanie może wywołać niewielki stan zapalny, co objawia się głównie zaczerwienieniem dziąsła i jego puchnięciem. Pomóc można na kilka sposobów:

  • podając schłodzone gryzaki (uwaga, nigdy nie zamrażaj gryzaków),
  • stosując preparaty na ząbkowanie, najlepiej o działaniu ogólnym, jak żele na ząbkowanie, które poradzą sobie nie tylko z bólem, ale również niepokojem czy rozdrażnieniem dziecka,
  • w wyjątkowych okolicznościach, najlepiej po uzgodnieniu z lekarzem,  można podać dziecku syrop z paracetamolem.

O czym warto pamiętać kiedy dziecko zaczyna ząbkować?

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować, trzeba pamiętać o należytej higienie jamy ustnej dziecka. Na początku wystarczy miękki gazik lub specjalna szczoteczka i woda. U starszych dzieci można zacząć stosować specjalną pastę do zębów, jednak trzeba pilnować, by dziecko wypluwało resztę pasty.

Bardzo ważne jest również to, by ograniczać ilość cukru w diecie dziecka. Dotyczy to szczególnie słodyczy i słodkich soków oraz napojów gazowanych.

Nie powinno się również szczotkować zębów bezpośrednio po tym, jak dziecko zje coś słodkiego lub kwaśnego, ponieważ zęby są wtedy bardzo osłabione. Warto odczekać około pół godziny i dopiero wtedy umyć zęby.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>