Ząbkuje? Mamy na to sposób

Jak to jest z tym ząbkowaniem?

Czas kiedy pojawia się pierwszy ząbek jest indywidualnym momentem dla każdego dziecka. Jedno urodzi się już z pierwszymi ząbkami (więcej o zębach wrodzonych tutaj: Zęby wrodzone i noworodkowe), inne pierwsze ząbki będzie miało w wieku trzech lub sześciu miesięcy. Jeszcze inne na pierwszy ząbek muszą czekać do pierwszych urodzin. Pełen zestaw 20 mleczaków dziecko ma w wieku około 2,5 roku. W wieku 6 lat zaczynają pojawiać się już zęby stałe.

Wokół ząbkowania powstało wiele mitów, które głównie dotyczą objawów. Dla przykładu, ząbkowanie może wywoływać biegunkę, gorączkę, sprawiać, że dziecko jest bardzie płaczące. Prawda jest jednak taka, że zawsze należy wykluczyć inną przyczynę tych zmian, ponieważ wywoływać je może szereg innych niż ząbkowanie czynników.

Najważniejsze jest to, by wiedzieć jak można dziecku pomóc w przypadku, gdy jakiś ząbek z trudem się przebija przez dziąsło. Większość ząbków wyrasta niezauważalnie, czasem jednak ząbek wywołuje niewielki stan zapalny, co objawia się głównie zaczerwienieniem dziąsła. Pomóc można na kilka sposobów:

  • podając schłodzone gryzaki (uwaga, nigdy nie zamrażaj gryzaków),
  • stosując preparaty na ząbkowanie, najlepiej o działaniu ogólnym jak Camilia, które poradzą sobie nie tylko z bólem, ale również niepokojem czy rozdrażnieniem dziecka,
  • w wyjątkowych okolicznościach, najlepiej po uzgodnieniu z lekarzem,  można podać dziecku syrop z paracetamolem.

Gdy u dziecka pojawią się pierwsze ząbki, trzeba pamiętać o należytej higienie jamy ustnej dziecka. Na początku wystarczy miękki gazik lub specjalna szczoteczka i woda. U starszych dzieci można zacząć stosować specjalna pastę do zębów, jednak trzeba pilnować by dziecko wypluwało resztę pasty.

Bardzo ważne jest również to, by ograniczać ilość cukru w diecie dziecka. Dotyczy to szczególnie słodyczy i słodkich soków oraz napojów gazowanych.

Nie powinno się również szczotkować zębów bezpośrednio po tym, jak dziecko zje coś słodkiego lub kwaśnego, ponieważ zęby są wtedy bardzo osłabione. Warto odczekać około pół godziny i dopiero wtedy umyć zęby.

Zobacz tutaj techniki szczotkowania zębów u dzieci 1-6 lat i starszych.

Źródło: NetDoctor.co.uk

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>