Ząbkuje? Mamy na to sposób

Objawy ząbkowania a sen niemowląt

Rozwój dziecka przez pierwszy rok życia obfituje w wiele ważnych wydarzeń. Z całą pewnością jednym z najważniejszych jest ząbkowanie. U niektórych niemowląt przebiega ono niemal bezobjawowo, u innych wręcz odwrotnie.

Większość dzieci ma typowe objawy rozpoczynającego się ząbkowania, które łatwo rozpoznać. Przede wszystkim jest to intensywne ślinienie , gryzienie wszystkiego co się da, rozpulchnione dziąsła a także… zaburzenia snu. Niemowlę jest rozdrażnione i marudzi. Jego brak jest szczególnie dotkliwy dla rodziców, tym bardziej jeżeli do tej chwili dziecko przesypiało prawie całe noce.

Maluch, który w dzień jest zajęty poznawaniem świata wokół, często nie odczuwa wyrzynających się ząbków. Poza tym pod rączką cały czas ma gryzaki, smoczek. Ból i dyskomfort najbardziej odczuwa nocą i dlatego ma problemy z przespaniem nocy.

Aby sprawdzić czy to właśnie wyrzynające się zęby powodują bezsenność obejrzyj dokładnie jego dziąsła. Wypukłe i czerwone świadczą o tym, że zęby próbują je przeciąć. Dziąsełka mogą wyglądać też na posiniaczone, mogą być widoczne na nich białawe smugi, dziąsła mogą delikatnie krwawić (więcej o objawach»).

Jeżeli wygląd dziąseł Cię zaniepokoi należy skonsultować się z pediatrą lub stomatologiem dziecięcym (pedodontą).

Dziecko w okresie ząbkowania  połyka spore ilości śliny, co może doprowadzić do nasilenia płynnych luźnych wypróżnień mylonych często z biegunką. ząbkujące niemowlę może mieć również nieznacznie podwyższoną temperaturę.

Jeśli stan podgorączkowy (powyżej 38,5°C) będzie utrzymywał się długo (ponad 48h), temperatura będzie dużo wyższa od normalnej, trudna do zbicia i nawracająca powinno skłonić Cię to do wizyty u pediatry.

Czytaj na www.babyslumber.com

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak pomóc ząbkującemu dziecku? Naturalne metody - […] od doby do kilku dób, po czym, gdy ząbek się przebije, następuje ulga. Bolesne ząbkowanie najczęściej dokucza dzieciom w nocy …
  2. 5 sposobów, jak dbać o pierwsze zęby dziecka - […] dziecko odczuwa ból w czasie ząbkowania, warto podawać mu lek na ząbkowanie, który znieczuli i złagodzi podrażnienia, a dzięki …
  3. Jak pomóc ząbkującemu dziecku? Naturalne metody | Portal o zdrowiu i lifestyle - […] się nasilić. Trwa to od doby do kilku dób, po czym, gdy ząbek się przebije, następuje ulga. Bolesne ząbkowanie najczęściej …