Ząbkuje? Mamy na to sposób

Objawy ząbkowania u niemowląt

Objawy ząbkowania a sen niemowląt

Rozwój dziecka przez pierwszy rok życia obfituje w wiele ważnych wydarzeń. Z całą pewnością jednym z najważniejszych, a zarazem jedną z pierwszych zmian, jest ząbkowanie u niemowląt. U niektórych przebiega ono niemal bezobjawowo, u innych wręcz odwrotnie.

Objawy ząbkowania u niemowlaka

Większość dzieci ma typowe objawy ząbkowania, które w prosty sposób można rozpoznać. Przede wszystkim jest to:

  • intensywne ślinienie
  • gryzienie wszystkiego co się da
  • brak apetytu
  • gorączka
  • rozpulchnione i bolące dziąsła.

Niestety wiele z tych objawów prowadzi do zaburzenia snu i niekiedy nieprzespanych nocy zarówno maluszka, jak i rodziców. Niemowlę często jest rozdrażnione, marudzi i płacze. Stan taki może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Aby sprawdzić czy to właśnie wyrzynające się zęby są powodem bezsenności u dziecka obejrzyj dokładnie jego dziąsła. Wypukłe i czerwone świadczą o tym, że zęby zaczynają się wyrzynać. Bolące dziąsła u dziecka mogą wyglądać też na posiniaczone, mogą być również widoczne na nich białawe smugi albo mogą delikatnie krwawić (więcej o objawach»). Jeżeli wygląd dziąseł Cię zaniepokoi należy skonsultować się z pediatrą lub stomatologiem dziecięcym (pedodontą).

Bolesne ząbkowanie u niemowląt – jak można pomóc maluchowi?

Maluch, który w dzień jest zajęty poznawaniem wokół świata, często nie odczuwa wyrzynających się ząbków. Mimo wszystko warto w tym czasie pomóc dziecku, aby w nocy odczuwało mniejszy ból i dyskomfort. Jednym ze sposobów na bolesne ząbkowanie u niemowlaków jest podawanie smoczka albo gryzaków, by w naturalny i bezpieczny sposób dziecko masowało sobie dziąsła. Największą ulgę przynieść może wypełniony zimną wodą gryzak, który na kilka minut wstawić można do lodówki. Jeśli niemowlak mocno się ślini warto założyć mu śliniaczek, aby nie miał mokrego całego ubranka. W przypadku, gdy dziecko nie chce jeść, na jakiś czas warto stosować papki i kremy, aby dziecko nie musiało nic gryźć. Niezwykle pomocny będzie również żel na ząbkowanie, którego regularne stosowanie uśmierzy ból również w nocy.

Gorączka przy ząbkowaniu to naturalny objaw, który przemija po tym, jak pojawią się pierwsze zęby. Jeśli jednak stan podgorączkowy (powyżej 38,5°C) będzie utrzymywał się dłużej niż ponad 48 godzin albo temperatura będzie trudna do zbicia i nawracająca, powinno skłonić Cię to do wizyty u pediatry.

Objawy ząbkowania u niemowląt są niezwykle charakterystyczne i trudno jest je przeoczyć. Warto jednak obserwować dziecko, by jak najszybciej móc zareagować i pomóc maluchowi już we wczesnym etapie wyrzynania się mleczaków.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Trackbacks/Pingbacks

  1. Jak pomóc ząbkującemu dziecku? Naturalne metody - […] od doby do kilku dób, po czym, gdy ząbek się przebije, następuje ulga. Bolesne ząbkowanie najczęściej dokucza dzieciom w nocy …
  2. 5 sposobów, jak dbać o pierwsze zęby dziecka - […] dziecko odczuwa ból w czasie ząbkowania, warto podawać mu lek na ząbkowanie, który znieczuli i złagodzi podrażnienia, a dzięki …
  3. Jak pomóc ząbkującemu dziecku? Naturalne metody | Portal o zdrowiu i lifestyle - […] się nasilić. Trwa to od doby do kilku dób, po czym, gdy ząbek się przebije, następuje ulga. Bolesne ząbkowanie najczęściej …