Ząbkuje? Mamy na to sposób

Późne ząbkowanie – gdy mija 12. miesiąc a malec nadal nie ma zębów

Gdy roczne dziecko wciąż nie ma ząbków, należy udać się z nim do stomatologa. Jest to sytuacja budząca obawy, ponieważ podstawy zębów tworzą się już w pierwszych miesiącach życia płodowego a mineralizują się u płodu już od 4 miesiąca. Pełne korony zębów są gotowe na 4 czasem nawet 6 miesięcy przed tym niż zaczynają się wyżynać u dziecka.

Ząbkowanie przeważnie rozpoczyna się około 6 miesiąca życia i trwa przeważnie do 30 miesiąca. Czasem ten czas może wydłużyć się o kilka miesięcy u niemowląt o niskiej wadze urodzeniowej a także u wcześniaków.

O ząbkowaniu opóźnionym mówimy, kiedy pierwsze zęby pojawiają się już po 12 miesiącach życia dziecka. Może być to spowodowane obciążeniami genetycznymi (np. rodzice dziecka późno ząbkowali; warto popytać o tę kwestię najbliższą rodzinę), zaburzeniami metabolicznymi (tu winowajcą jest niedoczynność tarczycy, krzywica i kilka innych zaburzeń), a także chorobami genetycznymi (np. zespół Downa).Czasem przyczyna opóźnienia ząbkowania jest związana z samymi zębami. Dzieje się to szczególnie wtedy, gdy są one źle ustawione.

Wizyta u stomatologa pomoże zweryfikować, który problem dotyczy dziecka i jak można mu zaradzić. Trzeba pamiętać, że problemy z wyrzynaniem się zębów mlecznych mogą zwiastować późniejsze, znacznie poważniejsze problemy z wyżynaniem się zębów stałych.

Źródło: Interia.pl

Poczytaj również o zębach wrodzonych i noworodkowych tutaj:

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  1. Jestem lekarzem stomatologiem, a także mamą 9miesięcznej Ali. Artykuł jest nierzetelny i straszy” wadami wrodzonymi i obciażeniami genetycznymi”. Wyrzynanie zębów mlecznych odbywa sie miedzy 5-10 miesiącem życia , a odchylenia 3-4 miesięczne to norma fizjologiczna. A ostatnie zdanie to kompletna bzdura!!!dlłuższe pozostanie zawiązkow kości zazwyczaj wiąże się z lepszą mineralizacją.
    Hypodoncja(brak)zawiązkow zębów mlecznych zdarza się b. rzadko, tak samo jak ichnieprawidłowe położenie w kości