Ząbkuje? Mamy na to sposób

Późne ząbkowanie u niemowlaka

Późne ząbkowanie – kiedy i w jaki sposób należy zareagować?

Ząbkowanie przeważnie rozpoczyna się około 6 miesiąca życia i trwa przeważnie do 30. miesiąca. Czasem ten czas może wydłużyć się o kilka miesięcy u niemowląt o niskiej wadze urodzeniowej, a także u wcześniaków. Jednak ząbkowanie zaczyna się już tak naprawdę podczas ciąży, gdyż podstawy zębów tworzą się już w pierwszych miesiącach życia płodowego, a mineralizują się w płodzie już od 4. miesiąca. Pełne korony zębów są gotowe 4, a czasem nawet 6 miesięcy przed tym, jak zaczynają się wyżynać u dziecka.

Kiedy występuje późne ząbkowanie?

Z późnym ząbkowaniem mamy do czynienia wtedy, gdy po 12. miesiącu życia dziecku nie wyrastają żadne zęby. Ząbkowanie u dzieci jest sprawą niezwykle indywidualną i często uwarunkowaną genetycznie, ale jeśli po roku czasu nie pojawiają się żadne zęby ani objawy ząbkowania, warto udać się do stomatologa, by mógł sprawdzić dziąsła niemowlaka i zobaczyć jaka może być przyczyna braku uzębienia.

Jakie są przyczyna późnego ząbkowania?

Późne ząbkowanie może być spowodowane obciążeniami genetycznymi (np. rodzice dziecka późno ząbkowali; warto popytać o tę kwestię najbliższą rodzinę), zaburzeniami metabolicznymi (tu winowajcą jest niedoczynność tarczycy, krzywica i kilka innych zaburzeń), a także chorobami genetycznymi (np. zespół Downa). Czasem przyczyna opóźnienia ząbkowania jest związana z samymi zębami. Dzieje się to szczególnie wtedy, gdy są one źle ustawione. Wizyta u stomatologa pomoże zweryfikować, który problem dotyczy dziecka i jak można mu zaradzić. Trzeba pamiętać, że problemy z wyrzynaniem się zębów mlecznych mogą zwiastować późniejsze, znacznie poważniejsze problemy z wyżynaniem się zębów stałych, dlatego dobrze jest już stale kontrolować zęby i planować wizyty u dentysty raz na pół roku.

Bolesne ząbkowanie – jak pomóc dziecku?

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować i w końcu pojawi się pierwszy ząbek, nie jest to łatwy czas dla rodziców i dzieci. Przede wszystkim wynika to z bólu, które często towarzyszy wyrzynającym się zębom – niezależnie czy zęby rosną wcześnie czy później. Aby pomóc dziecku i załagodzić nieco ból podczas ząbkowania można zastosować kilka wskazówek:

 • Smarowanie dziąseł naturalnymi maściami i żelami na ząbkowanie, np. przy użyciu szczoteczek gumowych nakładanych na palec
 • Podawanie herbatki ziołowej przed snem
 • Stosowanie gryzaków, które po wstawieniu do lodówki, mają działanie chłodzące
 • Masowanie dziąseł
 • Smarowanie okolic ust, które wysuszone są przez ślinę, tłustym kremem w celu nawilżenia skóry.

Czego unikać podczas ząbkowania?

 • Każdy rodzic chce pomóc dziecku podczas ząbkowania, ale jednak nie wszystkie praktyki warto stosować, ponieważ zamiast pomóc maluchów, możemy mu zaszkodzić. Kiedy dziecko ząbkuje warto unikać, m.in.:
 • Smarowania dziąseł gazikiem nasączonym alkoholem
 • Dawania słodyczy
 • Podawania słodkich napojów na noc (szczególnie po umyciu zębów)
 • Łagodzić bólu podczas ząbkowania lekami z apteki bez konsultacji z lekarzem.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 1. Jestem lekarzem stomatologiem, a także mamą 9miesięcznej Ali. Artykuł jest nierzetelny i straszy” wadami wrodzonymi i obciażeniami genetycznymi”. Wyrzynanie zębów mlecznych odbywa sie miedzy 5-10 miesiącem życia , a odchylenia 3-4 miesięczne to norma fizjologiczna. A ostatnie zdanie to kompletna bzdura!!!dlłuższe pozostanie zawiązkow kości zazwyczaj wiąże się z lepszą mineralizacją.
  Hypodoncja(brak)zawiązkow zębów mlecznych zdarza się b. rzadko, tak samo jak ichnieprawidłowe położenie w kości