Ząbkuje? Mamy na to sposób

Zgrzytanie zębami – dlaczego dzieci to robią?

Bardzo często małe dzieci zgrzytają zębami, co nie jest zbyt przyjemne dla rodziców i opiekunów. Najczęściej dzieci zgrzytają zębami w czasie, gdy wyżynają się im pierwsze ząbki, czyli około 6 miesiąca życia. Później może się to na nowo ujawnić u dzieci około 5 letnich, gdy zaczynają wyżynać się im zęby stałe.

W obu przypadkach chodzi tu po prostu o szlifowanie zębów. Dziecko sprawdza w ten sposób czym jest to, co nowego pojawiło się u niego w buzi. Dziecko nie jest przyzwyczajone do nowych ząbków i zgrzytanie jest tu sposobem przystosowania się do nowej sytuacji.

Czasem zgrzytanie zębami pojawia się również w momencie, gdy dziecko ma zapalenie ucha połączone z silnym bólem. Może być to powiązane również z innymi chorobami i ma tym samym charakter przejściowy.
Pomimo, że sam dźwięk jest nieprzyjemny, dziecko w ten sposób nie uszkadza sobie zębów i nie rysuje szkliwa. Gdy zgrzytanie występuje wyjątkowo często, warto zabrać dziecko do stomatologa, który sprawdzi stan zębów. Stomatolog poszuka przyczyn zgrzytania, którą może być np. krzywy zgryz.

Warto jednak pamiętać, że jest niewiele dzieci, które siłą i częstotliwością zgrzytania, mogłoby trwale uszkodzić sobie zęby.

Źródło: babyslumber.com

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  1. A papzerrszam dopiero teraz odkrylem, ze linkiem wskazujacym zrodla cytatow jest nick Blizbora (co jednak generalnie nie zmienia kontekstu moich wczesniejszej wypowiedzi)

  2. Moja 8 letnia córeczka okropnie zgrzyta zębami zrobiłam wyniki i nie ma robaków i co dalej bo boje sią że zniszczy sobie zabki co mam robić